Borgernes Udstilling 2026
- Tid
- Hele dagen
- Sted
-
Glostrup Fritidscenter
Christiansvej 2
2600 Glostrup
Borgernes Udstilling er ucensureret og alle, der er bosat i Glostrup Kommune og er minimum 15 år, har mulighed for frit at udstille op til tre værker. Der sættes ingen begrænsninger og kreativiteten har fuldstændigt frit spil.
Disse forudsætninger har år efter år skabt en fantastisk alsidig og spændende udstilling, hvor drømmende abstrakte motiver, smukke landskaber og detaljerede portrætter hænger side om side med farverige geometriske figurer og sarte forårsblomster. Borgernes Udstilling har noget for enhver smag og skaber derfor begejstring hos både publikum og udstillere.
Torsdag 7. maj kl. 16.30 - ca. 17.30
Fernisering
Borgernes Udstilling 2026 åbnes af næstformand for Kultur- og Fritidsudvalget Selim Baran. Café Fri byder på lidt spiseligt og drikkeligt og så bliver der selvfølgelig rig lejlighed til at gå på opdagelse i de spændende og alsidige værker fra de lokale udstillere.
Borgernes Udstilling kan opleves frem til 28. maj.
Gratis adgang - ingen tilmelding, bare mød op!
Sted: Glostrup Fritidscenter, Christiansvej 2
Vil du udstille?
Det er gratis at udstille på Borgernes Udstilling, og biblioteket sørger for ophængning af værker og omtale af udstillingen.
Hvis du ønsker at udstille, skal dine værker indleveres i Glostrup Fritidscenter tirsdag 28. april i tidsrummet kl. 15-17.
Du skal samtidig aflevere en tilmeldingsblanket. Blanketten kan fås på biblioteket eller downloades nederst på denne side.
Retningslinjer for deltagelse:
- Kunstneren skal bo i Glostrup Kommune
- Deltagere skal være min. 15 år
- Max. tre værker pr. kunstner
- Værkerne kan være maleri, akvarel, tegning, grafik, skulptur, tekstilkunst o.a.
- Alle værker skal være forsvarligt indrammede og klargjort til ophængning med øskner
- Alle værker skal være forsynet med navn, adresse og nummer på bagsiden
- Udstilling af værker i forbindelse med Borgernes Udstilling sker på eget ansvar
- Glostrup Kommune er ikke ansvarlig for tyveri eller beskadigelse af udstillede værker
- Værkerne må ikke tidligere have været vist på Borgernes Udstilling i Glostrup
- Der er ingen garanti for at samtlige indleverede værker udstilles
Borgernes Udstilling arrangeres af Glostrup Kommunes Kultur- og Fritidsudvalg og Glostrup Bibliotek