WOW KAPOW! - vi går tegneserieamok i september

Elsker du tegneserier eller vil du vide lidt mere om, hvad der rører sig inden for genren? Har du altid drømt om at give dine egne tegninger liv og tegne din egen stribe? Eller drømmer du om at møde skaberne af din yndlingsserie Mira? Så kom og vær med! Deltag bl.a. i de her events:

Af Louise Lidang Krøyer

Vi står klar med anbefalinger og masser af nye, lækre Graphic Novels, tegneserieklassikkere og andre billedfortællinger. 

Den 8. september fejrer vi den internationale Read Hour - selvfølgelig i tegnerseriernes tegn, med en lille inspirations-booktalk og en times hyggelig 'frilæsning' på biblioteket. (OBS. der er også et Read Hour arrangement i voksenafdelingen, så hele familien kan få en dejlig læseoplevelse på biblioteket.) 

"Slik og Striber"-tegneværkstedet med Kathrina henvender sig til alle tegne- og fortælleglade børn og unge, fra 8 år og op. Man kan sagtens deltage i alle 3 værksteder, hvis man har lyst, udvikle sine helt egne figurer og prøve kræfter med at lave en tegneseriestribe! Det bliver super hyggeligt - og du må gerne spise dine 'slik-modeller', når du har tegnet dem ;-)  

Vi glæder os til at se jer - til en september med farver og striber!